Alarmujący raport UNEP na temat zużycia zasobów naturalnych
Od roku 1970 światowe zużycie zasobów naturalnych Ziemi wzrosło niemal trzykrotnie. Według raportu Global Resources Outlook 2024, jeśli nie odwrócimy dotychczasowych tendencji w zakresie wykorzystywania surowców, możemy udaremnić wysiłki nie tylko na rzecz osiągnięcia celów w zakresie klimatu, zanieczyszczeń i bioróżnorodności, ale także dobrobytu gospodarczego i dobrostanu ludzi.
Źródło: YouTube
Jak wynika z raportu Global Resources Outlook 2024, opublikowanego w marcu 2024 roku przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (ang. UNEP), od 1970 roku globalne zużycie zasobów naturalnych Ziemi wzrosło z 30 do 106 miliardów ton (czyli z 23 do 39 kg/osobę/dziennie).
U podstaw rosnącego wykorzystywania zasobów leżą dominujące wzorce konsumpcji i produkcji. To właśnie ich główne obszary, takie jak mieszkalnictwo, mobilność, żywność i napoje oraz systemy energetyczne, napędzają największe zapotrzebowanie na surowce i materiały (łącznie 90% światowego popytu).
Warto przy tym mieć na uwadze fakt, że pomiędzy poszczególnymi krajami istnieją znaczące różnice w skali wykorzystywanych zasobów. Według omawianego raportu kraje o niskich dochodach zużywają sześć razy mniej materiałów i generują dziesięć razy mniejszy wpływ na klimat, niż kraje wysokorozwinięte.
Zmiany klimatu
Analiza dotychczasowych tendencji w zakresie zużycia surowców, służących do zaspokajania naszych potrzeb, nie przynosi optymistycznych wniosków dla świata. Wydobywanie i przetwarzanie surowców jest odpowiedzialne za około 60% emisji powodujących ocieplenie klimatu oraz 40% zanieczyszczenia powietrza, które ma wpływ na nasze zdrowie.
Z kolei wydobywanie i przetwarzanie biomasy (z upraw rolnych i leśnych) przyczynia się w 90% do utraty bioróżnorodności na lądzie, wpływa na niedobór wody oraz emisję gazów cieplarnianych (1/3). Nie sposób również pominąć udziału paliw kopalnych, metali czy minerałów niemetalicznych, których wydobywanie i przetwarzanie odpowiada za 35% światowych emisji wpływających na klimat.
Według byłego komisarza europejskiego i współprzewodniczącego Międzynarodowego Panelu ds. Zasobów ONZ Janeza Potočnika przewidywana skala wydobywania surowców:
„[...] na pewno wywoła częstsze i poważniejsze burze, susze i inne katastrofy klimatyczne. […] Ekstremalne zjawiska pogodowe będą po prostu coraz częstsze, a to będzie wiązało się z coraz poważniejszymi kosztami finansowymi i ludzkimi”.
Zmniejszyć popyt na surowce
W środowisku naukowców istnieje wyjątkowa zgodność co do potrzeby podjęcia pilnych działań mających na celu ograniczenie zużycia zasobów naturalnych. Jak stwierdziła w wywiadzie dla czasopisma The Guardian Minister Klimatu i Środowiska Belgii - Zakia Khattabi:
„Wykorzystywanie zasobów jest główną przyczyną kryzysu klimatycznego, różnorodności biologicznej i zanieczyszczenia. Ograniczenie zużycia zasobów jest niezbędne, aby zminimalizować wzajemnie powiązane presje na środowisko."
Według omawianego raportu, światowe wydobycie surowców do roku 2060 wzrośnie o 60%. Jeśli nie zostaną podjęte bardziej skuteczne działania odwracające dotychczasowe tendencje w tym zakresie, świat może udaremnić wysiłki nie tylko na rzecz osiągnięcia celów w zakresie klimatu, zanieczyszczeń i bioróżnorodności, ale także dobrobytu gospodarczego i dobrostanu ludzi.
Co więcej, w działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego nie chodzi o zwiększenie tzw. „zielonej produkcji”, ale zmniejszenie ogólnego popytu na surowce. Jak twierdzą autorzy raportu, jest wiele obszarów w zakresie konsumpcji i produkcji, które należy zmienić w kierunku odpowiedzialnego korzystania z surowców i materiałów naturalnych.
Przykładem takich działań może być zapewnienie konsumentom dostępu do zrównoważonych usług i produktów. Mniejszy wpływ na środowisko miałoby np. zwiększenie możliwości pracy zdalnej, dostęp do niskoemisyjnych środków transportu (rowery, pociągi) czy zachęcanie do korzystania z produktów trwałych i pochodzących z recyklingu.
Ponadto w działania na rzecz bardziej efektywnego wykorzystywania zasobów muszą być włączeni przede wszystkim przedsiębiorcy. Konieczne jest promowanie rozwiązań o obiegu zamkniętym oraz zasobooszczędnych. Procesy produkcji powinny uwzględnić możliwość ponownego wykorzystania odpadów, ich recykling, jak również możliwość naprawy zepsutych produktów.
Jak twierdzi Janez Potočnik:
„Nie powinniśmy akceptować faktu, że zaspokajanie ludzkich potrzeb musi wymagać dużych zasobów i musimy przestać stymulować sukces gospodarczy oparty na wydobyciu”.
Tekst: Amalia Gajec
Źródło:
- United Nations Environment Programme (2024): Global Resources Outlook 2024: Bend the Trend – Pathways to a liveable planet as resource use spikes. International Resource Panel. Nairobi, https://wedocs.unep.org/20.500.11822/44901.
- Global Resources Outlook 2024 – Komunikat prasowy, https://www.resourcepanel.org/pl/news-events/global-resources-outlook-2024-press-release (dostęp: 22.05.2024).
- Extraction of raw materials to rise by 60% by 2060, says UN report, https://www.theguardian.com/environment/2024/jan/31/raw-materials-extraction-2060-un-report (dostęp: 22.05.2024 r.).
- Rich countries use six times more resources, generate 10 times the climate impacts than low-income ones, https://www.unep.org/news-and-stories/press-release/rich-countries-use-six-times-more-resources-generate-10-times, (dostęp: 22.05.2024 r.)