Światowy Dzień Środowiska 2024
Piątego czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Środowiska, który został ustanowiony w 1972 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W tym roku, pod hasłem „Nasza ziemia. Nasza przyszłość” promowane są działania mające na celu powstrzymanie degradacji ekosystemów, zapobieganie pustynnieniu gruntów oraz przywrócenie ich do stanu naturalnego.
Źródło: YouTube
Według danych ONZ aż 40% lądowej powierzchni naszej planety uległo degradacji. Od 2000 roku liczba i czas trwania susz zwiększyły się o 29%. Jeśli nie podejmiemy żadnych działań przeciwdziałającym tych tendencjom, skutki susz odczuje ponad ¾ ludzkości.
Procesy degradacji gleb, ich pustynnienie i zagłada ekosystemów na całym świecie są ściśle związane z działalnością człowieka, a szczególnie z niezrównoważoną produkcją i nadmierną konsumpcją. Nieodpowiedzialne gospodarowanie gruntami, ich nieustanne zanieczyszczanie przyczyniają się do postępującej erozji gleb, ich zubożenia, a w konsekwencji wpływają na bezpieczeństwo żywnościowe oraz zdrowie i życie milionów ludzi na całym świecie.
Jesteśmy # Re:Generacją
Jednak postępującą falę degradacji gleb, pustynnienie terenów czy występowanie susz można jeszcze odwrócić. Głównym celem Światowego Dnia Środowiska 2024 jest inspirowanie do działań mających na celu odbudowę i ochronę ekosystemów na całym świecie.
„Nie możemy cofnąć czasu, ale możemy uprawiać lasy, ożywiać źródła wody i przywracać gleby. Jesteśmy pokoleniem, które może zawrzeć pokój z ziemią”.
Proponowane przez UNEP kierunki zmian:
a. Rządy i sektor finansowy
- promowanie rolnictwa regeneracyjnego, przy jednoczesnej ochronie ekosystemów,
- zapewnienie sprawiedliwego dostępu do ziemi, wody, kredytów i rynków drobnym rolnikom.
b. Przedsiębiorstwa związane z sektorem rolniczym:
- opracowanie odmian roślin uprawnych odpornych na zmianę klimatu, aby pomóc rolnikom złagodzić skutki suszy i zmiany klimatu ,
- wykorzystanie tradycyjnych odmian roślin uprawnych ze względu na ich wartość odżywczą, odporność na suszę i szkodniki oraz adaptację do zmiany klimatu,
- ograniczenie marnowania i strat żywności na poziomie sprzedaży detalicznej i usług gastronomicznych, aby ograniczyć zużycie wody i emisję gazów cieplarnianych,
- zapewnienie kontrolowanego stosowania nawozów i środków owadobójczych tak, aby uniknąć degradacji gleby.
c. Każdy z nas może:
- wspierać wyłącznie marki, które pozyskują materiały w sposób zrównoważony,
- kupować lokalnie, aby wspierać lokalnych rolników w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych,
- spożywać więcej produktów przyjaznych dla gleby, takich jak soczewica, fasola i ciecierzyca,
- zmienić dietę na sezonową i bogatą w rośliny,
- segregować odpady kuchenne i przeznaczać je na kompost.
Tekst: Amalia Gajec
Źródło:
- #GenerationRestoration, https://www.worldenvironmentday.global/ (dostęp: 5.06.2024 r. ).
- We are #GenerationRestoration, World Environment Day 2024 PRACTICAL GUIDE.
- Światowy Dzień Środowiska, https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_%C5%9Arodowiska (dostęp: 5.06.2024 r. ).
- Bądźmy Re:Generacją. Przed nami 52. Światowy Dzień Środowiska, https://www.gridw.pl/pl/aktualnosci/badzmy-re-generacja-przed-nami-52-swiatowy-dzien-srodowiska (dostęp: 5.06.2024 r.).